III. KERÜLET
A III. kerületet keletről a Duna és a IV. / XIII. kerület határolja, míg déli-délnyugati szomszédja a II. kerület, északon Budakalásszal lábszomszédok, északnyugaton már Solymár és Üröm kezdődik. Domborzatilag ezáltal igen változatos, hiszen hegyek, dombok ugyanúgy akadnak, mint teljesen sík vagy éppen árterületek.
Legfontosabb városrészei: Óbuda, Remete-hegy, Tábor-hegy, Aquincum, Hajógyári-sziget, Kaszásdűlő, Testvér-hegy, Csúcshegy, Ürömhegy, Aranyhegy, Mocsárosdűlő, Csillaghegy és Békásmegyer. Az Omszki-tó és a Lupa is már Budakalászhoz tartozik közigazgatásilag.
Kétségtelen, hogy a főváros legrégebben kialakult városrészéről beszélünk: Pannónia, római provincia fővárosa csaknem 2000 éve éppen Aquincum volt. Ez a gyakorlat ugyanúgy teljesült Bécs, London vagy Párizs esetében is, hiszen szintén római kori terület köré létesültek ezek a nagyvárosok is. A Flórián téren, az Árpád híd budai pilléreinél is találkozhatunk nap, mint nap az egykori légiótábor romjaival, mely 6000 katonának jelentett kvartélyt. Itt állt a Thermae Maiores, vagyis a fürdőház is, melyről legutóbb egy 2006-os ásatás is szolgált új információkkal. A csatornázás, a padló alatti fűtés nyomait is feltárták.
Hiába a mesterséges betondzsungel, szerencsére a III. kerületből sem kell elzarándokolni, ha egy kis természetközeli élményre vágyunk. A Hajógyári-szigetpéldául a fesztiválszezonon kívül, év közben csöndes és nyugodt zöldterületté válik, békés bringázásokra kiválóan alkalmas.
A Római-part a város azon kevés Duna-szakaszai közé tartozik, ahol természetes közegében érhetjük el a folyót. Nem csoda, hogy az árvízvédelmi átépítések ellen foggal-körömmel küzdenek a helyiek, eddig úgy tűnik, sikeresen.
Biciklivel és tömegközlekedéssel is könnyen megközelíthető, népszerű kirándulóhely, ahol kenuzással, SUP-ozással, parti lángosozással és hekkfilézéssel kapcsolódhatunk ki. Sőt, akár kert szűkében saját bográcsos estétis szervezhetünk.